Dlaczego niektórzy mają więcej szczęścia niż inni

Fortuna to kapryśna pani. Niektórym ludziom zawsze sprzyja szczęście, a inni zadowalają się obserwowaniem szczęścia innych. Dlaczego w świecie istnieje szczęście i pech? O tym właśnie jest ten artykuł.
Większość ludzi przypisuje swój sukces takim cechom osobowości, jak determinacja i wytrwałość. Nie jest to jednak takie proste. Nasza planeta jest pełna pracowitych ludzi, ale nie wszyscy z nich odnoszą sukcesy i są szczęśliwi. Dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że determinacja i pracowitość to tylko część sukcesu. Jest też szczęście, które może nie wystarczyć dla wszystkich.

Szczęście często pomaga osiągnąć niespotykane dotąd szczyty w karierze i przenieść życie na wyższy poziom. Czy oznacza to, że szanse na sukces są podporządkowane teorii prawdopodobieństwa i niewiele zależy od nas samych? Naukowcy twierdzą, że nie należy obwiniać wyłącznie zakrętów losu. W końcu szczęście w dużej mierze zależy od cech osobistych i przekonań. Ludzie, którym się poszczęściło, mają szczególny sposób myślenia, który pomaga im osiągnąć niezwykły sukces. O tych cechach – i będziemy rozmawiać.

Wiara w siebie – ważny element sukcesu

Optymizm, pozytywne nastawienie i wiara w swoje szczęście pomagają ludziom szybko i łatwo osiągnąć swoje cele. Naukowcy uważają, że poczucie własnej skuteczności, które opiera się na wierze w swój sukces, pomaga ludziom walczyć o swoje marzenia do samego końca. Teoria ta znajduje potwierdzenie w wynikach licznych eksperymentów. W związku z tym jeden z klasyków psychologii – Albert Bandura, przeprowadził ciekawe badanie. Jej uczestnikami była młodzież szkolna. Naukowiec podzielił ich na dwie grupy i postawił przed obiema grupami problem, który nie miał rozwiązania. Uczniowie z jednej z grup byli przekonani, że uda im się rozwiązać trudne zadanie. W rezultacie ta grupa włożyła więcej wysiłku w rozwiązanie problemu, zanim przyznała się do porażki.

zjawisko szczęścia

W 2010 roku na Uniwersytecie w Kolonii ukazał się fascynujący artykuł na temat wpływu talizmanów. Naukowcy postanowili sprawdzić, jaki wpływ mają talizmany na poziom szczęścia danej osoby. W ramach badania przeprowadzono eksperyment, w którym poproszono studentów uniwersytetu o zagranie w minigolfa. W grze wzięły udział dwie grupy wolontariuszy. Jedna z grup otrzymała „szczęśliwą” piłeczkę golfową, która rzekomo posłużyła do zdobycia wielu udanych bramek. Druga grupa uczniów otrzymała zwykłą piłkę. Uczniowie ze szczęśliwą koszulką byli o 36% lepiej sytuowani.

Badacze uważają, że można poprawić swoje szczęście bez maskotki. Wystarczy sama świadomość, że jest się szczęśliwym człowiekiem. Ludzie, którzy wierzą w swoją gwiazdę, są bardziej wytrwali w dążeniu do celu. Wykazują się zdolnościami planowania, dobrymi umiejętnościami organizacyjnymi i opracowują alternatywne strategie.

Tajemnica szczęścia

Richard Wiseman, profesor Uniwersytetu w Hertfordshire, ujawnia kluczowy sekret szczęścia. Zdaniem badacza, w szczęściu nie ma żadnego mistycyzmu. Szczęście to określony sposób myślenia i ludzie, którzy przyjmują w swoim życiu określone wzorce zachowań.
Wiseman przeprowadził eksperyment z udziałem 400 osób przez 10 długich lat przed napisaniem swojej książki. Wśród nich były osoby, które uważają się za szczęściarzy, jak i te, które zaliczają się do chronicznych nieudaczników. W wyniku wieloletnich badań profesor uważa, że szczęście sprzyja tym, którzy umieją panować nad swoimi myślami, szukać alternatywnych sposobów rozwiązywania problemów.
Fortuna uśmiecha się do spostrzegawczych

Szczęście uśmiecha się do spostrzegawczych

Inny sekret szczęścia tkwi w obserwacji. Szczęśliwi ludzie nigdy nie koncentrują się na problemach, więc zawsze dostrzegają przypadkowe okazje. Dowodem na to jest ciekawy eksperyment przeprowadzony przez profesora Richarda Wisemana. Przekazał gazetę ze zdjęciami dwóm grupom wolontariuszy. Jak rozumiecie, jedna z grup składała się wyłącznie ze szczęśliwców, a druga z nieudaczników. Profesor poprosił ochotników, aby policzyli liczbę obrazków. Szczęśliwcy wykonywali zadanie w ciągu kilku sekund, a przegrani spędzali nad nim nawet 2 minuty. W czym tkwi sekret? – pytasz. To proste. Na odwrocie gazety na pół strony wydrukowano: „Przestańcie liczyć – numer zawiera 43 zdjęcia”. Szczęśliwcy odkryli ją od razu, natomiast „pechowcy” nie chcieli dostrzec wskazówki.

Negative Negatywne doświadczenia pomagają szczęśliwcom wzrastać

Richard Wiseman zauważył, że szczęśliwi ludzie zawsze starają się zdywersyfikować swoje życie, stosując w tym celu różne strategie. Na przykład, jedna osoba podczas spotkań towarzyskich spotyka się tylko z określonym typem osób. Aby urozmaicić swoje życie, opracował dla siebie nowy schemat – wybierać do rozmowy osoby ubrane w określony kolor. Kolor ustalił przed imprezą. Takie podejście pozwalało człowiekowi na nowe doświadczenia, na poszerzenie spektrum własnych możliwości.

Richard Wiseman odkrył również, że szczęśliwi ludzie zachowują zdolność pozytywnego myślenia nawet w nieprzyjemnych sytuacjach. Natychmiast myślą, że negatywna sytuacja mogła być o wiele gorsza i dlatego zachowują możliwość wygłaszania pozytywnych samousprawiedliwiających przepowiedni. Innymi słowy, szczęście jest z natury umiejętnością, której każdy może się nauczyć.